CzechELib Vás zve na konferenci KRECon 2019: Open Access – Seeking balance

14. 8. 2019

Letošní konference KRECon je věnována jednomu z hlavních témat současné vědecké komunikace, otázce otevřeného přístupu k vědeckým informacím - Open Access (OA).

OA je nyní společnou vizí světové akademické komunity, výzkumných rad a poskytovatelů finanční podpory. Dne 29. dubna 2019 schválila vláda ČR Akční plán pro implementaci Národní strategie otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím na období 2017–2020, čeští vědci tak budou ve velmi blízké budoucnosti publikovat v režimu OA.

Záměrem konference je přiblížit problematiku OA českým vědcům, výzkumným pracovníkům a vrcholnému managementu vysokých škol a vědecko-výzkumných organizací. Ve čtvrtek představí významní zahraniční hosté situaci v jiných evropských zemích, podělí se o své zkušenosti a pohovoří o výhodách a nevýhodách různých scénářů implementace OA. V pátek se konference zaměří na stav OA v České republice a možnosti jeho realizace. V závěrečné panelové diskuzi budou pozvaní hosté debatovat o tom, co znamená implementace OA pro české vědce, jaké jsou jeho výhody, nevýhody a možné obtíže při jeho implementaci.
 
Konferenci bude předcházet workshop pro mladé výzkumníky pod vedením Garetha O´Neilla, bývalého prezidenta Eurodocu. Vysvětlí v něm koncepci Open Science a jeho účastníci se budou zabývat klíčovými praktikami jako je Open Access, Open Peer Review, Open / FAIR Data a Citizen Science. Na čtvrteční dopoledne je pro vrcholné představitele managementu českého výzkumu připraveno setkání s Davidem Sweenym (cOAlition S, Research England) a ostatními zahraničními přednášejícími. Čtvrteční program bude probíhat v anglickém jazyce, pátek je věnován čistě českému prostředí a bude v českém jazyce (tlumočení do angličtiny pro zahraniční hosty bude zajištěno).
Konference je zdarma a uskuteční se 7. – 8. 11. 2019 v Ballingově stále Národní technické knihovny. Více informací naleznete na oficiálních stránkách konference.

Konference je určena pro:

  • Výzkumné pracovníky
  • Řídicí pracovníky vysokoškolského vzdělávání (rektory, prorektory pro výzkum, děkany, ředitele výzkumných ústavů,…)
  • Vládní úředníky odpovědné za výzkum
  • Agentury pro financování výzkumu, poskytovatele finanční podpory
  • Mladé výzkumníky (doktorandy, postdoktorandy, juniorské výzkumníky,…)
  • Nevládní organizace zapojené do vzdělávání a shromažďování informací