Vyšla speciální příloha Hospodářských novin Vědecké publikování jako byznys

  • Elektronické informační zdroje postupně nahrazují ty tištěné. Stejně jako ony se však musí napřed nakoupit. Hlavním vyjednavačem jejich smluv je v Česku Martin Svoboda, ředitel NTK - Národní technická knihovna. Vyjednávání se uskutečňují prostřednictvím Národního centra pro elektronické informační zdroje a mnohdy nejsou jednoduchá. "O nákupu databáze jsme již vyjednávali i dva roky," říká Martin Svoboda. Celý článek ZDE.

  • Vědecké publikování je miliardový byznys. Všechny české vědecké instituce potřebují mít pro svou činnost přístup k elektronickým informačním zdrojům. Do roku 2017 si je každá nakupovala zvlášť. Systém byl ale nepřehledný, nákupy neměly stanovena jasná pravidla a pro instituce znamenal velkou administrativní zátěž. Před pěti lety se začaly tyto nákupy řešit centrálně prostřednictvím národního centra CzechELib pod záštitou NTK - Národní technická knihovna. Celý článek ZDE.

  • Do odborných médií mají čeští vědci pootevřené dveře. Nastal ale čas je otevřít úplně. Téma Open Access. Celý článek ZDE.


Kompletní přílohu v .pdf najde na stránkách Hospodářských novin.